ALPER ŞENOL
PROFESSOR


Çoğu insan bazı tesadüfler sonucu savaş sanatlarına adım atar. Seçilmiş özel ruhlar ise savaşçı olarak doğar. Geçmiş bütün zamanda efsanevi samurayların gelenek olarak klan (aile) babadan oğula geçen bu mistik ve sırlarla dolu olan bu sanat geleneğini bu ailede devam ettirmiştir. Bazen de özel bir kişiyi meydana getiren bütün unsurlar tam olması gerektiği gibi, şaşmaz bir uyum içinde bir araya gelir. Yetenek, çalışma azmi, elverişli biyolojik ve etik özellikler, çevresel faktörler birbirleriyle çatışmazsa kişiyi çok özel yapabilir. 

Savaş sanatlarını gelenek haline getirmiş bir ailenin en büyük oğlu olarak dünyaya gelen Alper Şenol’un üstün bir savaş sanatları ustası olması için de tüm bu şartlar uyum içinde bir araya gelmiştir. 

Grandmaster Erdoğan Şenol’un sanatının en sert döneminde dünyaya gelen Alper Şenol attığı ilk adımlarla birlikte kendini, bugüne dek sürecek, bitmez bir savaş sanatları maratonunun içinde bulacaktır. Bizzat büyük ustanın rahle-i tedrisatından geçecek olan Alper Şenol, savaş sanatlarında bulunduğu bugünkü konumunun sağlam temellerini böylelikle atmış olacaktır.

Yıllar içinde oluşturduğu uluslararası bilgi ağı sayesinde en son gelişmelerden haberdar olup bunları derslerine entegre etmeye önem verse de bahsi geçen temel eğitimin de etkisiyle geleneksel, otantik savaş sanatları köklerine daima sadık kalmaktadır. 

Gözünün takıldığı her tekniği kusursuz bir şekilde tekrarlayabilme yeteneği ve sezgisel zekasıyla hepimizin hayranlık duyduğu Sensei Alper Şenol ilk uluslararası eğitim deneyimini Amerikan Hava Kuvvetlerinde edinecektir. Burada hâkim olan gerçek savaş mantalitesi sebebiyle çok sert ve acımasız antrenmanlarla geçen yıllar onun şimdiki fiziksel üstünlüklerin oluşmasına büyük katkılar sağlayacaktır.

İlerleyen yıllarda birçok usta, ünlü takım temsilcisi ve profesyonel MMA dövüşçüsüyle tanışıp çalışma fırsatı bulan Alper Şenol nihayet BJJ ve MMA dünyasının parmakla gösterilen büyük ustalarından Edson Carvalho ile tanışır. Denildiği gibi, savaşçı savaşçıyı gözünden tanır ve ikili arasında hemen bir yakınlık doğar. 

Böylece Edson Carvalho Alper Şenol’un hocası olur ve birlikte yapılan sayısız antrenman ve seminerlerle geçen haftalar, aylar sonunda da Alper Şenol’a Edson Carvalho’nun hala devam eden Türkiye temsilciliği verilir. 

Böylece aynı zamanda Brezilya ve Türkiye arasında da bir köprü kurulur ve Büyükelçilik nezdinde geliştirilen dostluklar günümüzde de samimiyetini korur. 

Alper Şenol için gelişim hiçbir zaman tamamlanmış sayılmaz. Seneler süren ülkelerinin milli sporcuları ve savaş sanatları ustalarıyla yapılan kıran kırana bireysel antrenmanlarla da pekiştirilen eğitiminde artık öyle bir noktaya gelir ki 2015 yılında kuşak almak imkânsız denilen Edson Carvalho’dan onu dünya üzerindeki çok az Türk Sporcudan biri yapacak olan siyah kemerini alır.

 

Sensei Alper Şenol'un Ünvanları:

Brazilian Jiu Jitsu Black Belt      

Japanese Jiu jitsu 5. Degree Black Belt

Ninjutsu 5.Degree Black Belt

Team Carvalho Türkiye Temsilcisi

Salvadar Bahia Brazilian Jiu Jitsu Federasyonu Türkiye Temsilcisi 

Genbukan Ninpo Samurai JuJutsu Türkiye Temsilcisi

 

Sensei Alper Şenol'un Çalıştığı Dünyaca Ünlü Ustalar:

GRAND MASTER Erdoğan Şenol 7.Degree Black Belt SAMURAI COMBAT JIU JITSU

GRAND MASTER Soo Se Cho 10.Degree Black Belt WORLD MASTER

GRAND MASTER Edson Carvalho 8.Degree Coral Belt BRAZILIAN JIU JITSU

GRAND MASTER Ricardo Carvalho 8.Degree Coral Belt BRAZILIAN JIU JITSU

GRAND MASTER Guy Aerts 8.Degree Black Belt NINJUTSU - JUJUTSU

GRAND MASTER Mordi Glam 7.Degree Black Belt NINJUTSU-3.Degree GRACIE JIU JITSU

SENSEI John Ramirez KOSEN JUDO Black Belt - KENDO 

MASTER INSTRUCTOR Chiristopher Easter 2.Degree BJJ Black Belt (Salazar BJJTeam)

MASTER INSTRUCTOR Mike Hall BRAZILIAN JIU JITSU Black Belt (Paragon BJJ Team)

MASTER INSTRUCTOR Aminto Mendez MAUI JIU JITSU Black Belt

MASTER INSTRUCTOR Franco Leonardis 2.Degree Black Belt  BRAZILIAN JIU JITSU (GRACIE BARRA)

MASTER INSTRUCTOR Bruno Carvalho 2.Degree Black Belt BRAZILIAN JIU JITSU-JUDO (TEAM CARVALHO)