AMANDA NUNES


Amanda “The Lioness“ Nunes (30 Mayıs 1988 Salvador, Bahia, BREZİLYA) belki de gelmiş geçmiş en dominant kadın karma dövüş sanatları şampiyonudur. MMA’ın en büyük organizasyonu olarak kabul edilen UFC de 2014 yılından beri yenilgi yüzü görmeyen Amanda 2016 yılında o zamanın şampiyonu Miesha Tate’i klasik bir BJJ tekniği olan Rear Naked Choke ile hiç zorlanmadan mağlup edip şampiyonluk kemerini beline taktıktan sonra tüm flaşlar Brezilyadan gelen bu “çılgın“ kız üzerine çevrildi. Tam bir savaş makinesi olan Amanda son olarak en ünlü kadın karma dövüşçüsü Ronda Rousey’i sadece 48 saniyede knock out ederek daha çok uzun bir süre bu sporun zirvesinde kalacağını gösterdi.

Amanda’nın amcası bir Vale Tudo dövüşçüsüydü ve annesi Ivete de boks ile uğraşıyordu. Böylece yerinde duramayan bu kızın hangi spor branşına yöneleceği başından beri bellidir. Ancak herşey Edson Carvalho ve ağabeyi Ricardo Carvalho ile tanışmasıyla ciddileşmeye başlar. Ustaların ellerinde bu minik kız çocuğu azmi, hırsı ve becerileri sayesinde çabucak erkeklerle dahi dövüşebilecek duruma gelir.
Team Carvalho’nun amblemindeki aslanlara da atıfta bulunularak Amanda’nın yılmaz azim ve gücüne dayanarak onu Leoa yani dişi aslan olarak çağırmaya başlarlar.

Zamanında Sensei Carvalho‘nun da yaptığı gibi Amanda da Carvalho kardeşlerin Dojosunda yaşamaya başlar. Artık hayatında savaş sanatlarından başka bir şey yoktur. Her gün sabah 04:30 da kalkıp günün tüm hazırlıkları için ustasına yardım ettikten sonra yılmadan antrenmanlarına devam eden Amanda’nın bu inadı meyve vermeye başlar ve meşhur korkutucu dövüş tarzı Amanda’da da kendini belli eder. Zamanla öyle bir noktaya gelir ki takımın artık vitrini, kadın yüzü olur.

Katıldığı tüm müsabakalarda ezici bir üstünlük ile galip gelen Amanda için artık Brezilya da küçük gelmeye başlamıştır ve ABD ye gitmeye karar verir. Burada da yine Team Carvalho ile birlikte New Jersey’de antrenmanlarına devam eder ve karma dövüş sanatları organizasyonlarında başarıdan başarıya koşar. Strikeforce, Invict ve UFC deki başarıları anlatmakla bitmez ve bizler de bu sayfalara onun başarılarını sığdıramayız.
 

Videolar